بیمارستان فوق تخصصی سرطان اطفال – محک

by سیامک معطری on November 21, 2008

زنده باد سرکار خانم سعیده قدس و همه یاوران محک (موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان) مطلب ادامه به نقل از تارنمای محک می آید:

در سالهای نخستین فعالیت موسسه محک؛ اعضای آن ضمن فعالیت در بخش خون هفت بیمارستان تهران، با دامنه ی جدیدی از تقاضاها روبرو گردیدند و نیاز محک به تسهیلاتی تخصصی برای درمان کودکان مبتلا به سرطان به صورت یک هدف بلند مدت درآمد.

در جهت نیل به این هدف و با تلاش هیات مدیره وقت موسسه و کمک های اهدائی یکی از یاوران محک، قطعه زمینی از طریق سازمان زمین شهری در ارتفاعات منطقه دارآباد در شمال شرقی تهران برای این منظور خریداری گردید.
بعلت کمبود امکانات مالی و بزرگی پروژه، ساخت مرکز تخصصی سرطان کودک برای مدت زمان اندکی معوق ماند تا اینکه بودجه ای نزدیک به دو میلیارد ریال برای ساخت فضایی در حدود دوهزار متر مربع برای تاسیس نقاهتگاه به تصویب هیات امناء رسید.

در این میان یاوری بلند همت به جمع مسوولین محک پیوست و تقبل نمود چهار برابر اعتباری که محک برای ساخت این مجموعه در نظر گرفته در اختیار آن بگذارد و زیر بنای این مجموعه از ۲۰۰۰ متر مربع به ۸۰۰۰ متر مربع افزایش یابد.
بانی ساختمان وقتی جریان پیشرفت سریع پروژه را دید اعلام کرد که تا پایان و تا هرمتراژی که تراکمهای قانونی زمین اجازه دهد تامین نقدینگی پروژه را تقبل می کند. به این ترتیب پروژه به ابعادی بیش از دوبرابر مساحت اولیه تغییر وضعیت داد.

سرانجام بیمارستان فوق تخصصی سرطان اطفال در دارآباد با ۱۸۰۰۰مترمربع زیربنا و در ظرف زمانی نزدیک به سه سال در ۱۳۸۲ (۲۰۰۳) به پایان رسید و به این ترتیب مجتمع بیمارستانی رفاهی محک، در بلندای شمال شرقی تهران با ۱۲۰ اطاق مجهز برای بستری بیمار و یک نفر همراه، و بخشهای تشخیصی و درمانی در حد بالاترین استانداردهای کشورهای توسعه یافته ساخته شد.
راه اندازی دو بخش نقاهتگاهی مجتمع بیمارستانی رفاهی محک با همکاری و هماهنگی دو گروه پرستاری و مددکاری آغاز گردید. چیدمان بخش ها در دو طبقه در تاریخ تیرماه 1382 (جولای 2003) آغاز گردید و در تاریخ ۱۳۸۲ (آگوست ۲۰۰۳) با پذیرش اولین بیمار، نقاهتگاه به طور آزمایشی افتتاح شد. این بخش در مهرماه (اکتبر) همان سال به طور رسمی آغاز به فعالیت نمود.

از سال ۱۳۸۳ موسسه محک فرآیند دریافت مجوز فعالیت بیمارستان را آغاز نمود و نهایتا” پس از یک تلاش سه ساله در بهمن ماه ۱۳۸۵ پروانه بهره برداری بیمارستان توسط وزارت بهداشت صادر گردید و بیمارستان از ۱۸ فروردین سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز نمود.
این مجتمع دارای بخش های زیادی است که از آن جمله می توان به بخشهای: ‌اورژانس بستری، درمانگاه، آزمایشگاه، شیمی درمانی، رادیوتراپی، فیزیوتراپی، آب درمانی، اتاقهای عمل، CT Scan، M.R.I، رادیولوژی، ICU، کتابخانه، اتاق بازی بچه ها، رستوران، سالن آمفی تاتر و مجتمع تجاری و … اشاره کرد. فضاهای این مجتمع با یاری افراد نیکوکار تجهیز گردیده است و به نشانه تقدیر از کمکها ی آنان، هر یک از آنها به نام فرد پرداخت کننده هزینه، نام گذاری گردیده است.
درمانگاه آنکولوژی کودکان و درمانگاه شیمی درمانی در حال حاضر پذیرای کودکان بیمار هستند . بخش آزمایشگاهی بیمارستان قادر به انجام کلیه آزمایشات میکروبیولوژی ، هورمونی ،والایزا ، هماتولوژی ، پارازیتولوژی ، سرولوژی ، و خدمات بانک خون میباشد.

کلیه بخش ها مجهز به جدیدترین تجهیزات و دستگاههای اندازه گیری میباشند و از تجارب افراد مجرب و کارآزموده بهره می جویند. تصویربرداری MRI ، SPRIL CT SCAN ، رادیولژی دیجیتال ، و سونوگرافی ، برای استفاده عمومی و تخصصی ، از بخشهای فعال بیمارستان میباشند.
بخش پرتودرمانی (رادیو تراپی) بیمارستان فوق تخصصی محک مجهز به دستگاه شتابدهنده خطی (Linear Accelerator) و دستگاه سیمولاتور (Simulator) میباشد.

{ 19 comments… read them below or add one }

محمد/ الف June 4, 2011 at 2:07 AM

با سلام خدمت عزیزانی که برای کودکان بیمار و سرطانی زحمت میکشند تا انها را دوبار به زندگی عادی بر گرداند شاید باورتون نشه که من الا که دارم این مطالب را برای شما می نویسم قطرات اشگ روی میز جاری است / یکی از اشنایان من که کودکی حدودا 9 ساله دارم سرطان خون دارد و من خیلی از بابت این موضوع ناراحت هستم و همیشه سر نماز دعا می کنم تا همه ی بیمارها بخصوص کودکان که گل های تازه زندگی و گل های زیبای این دنیا هستند شفا پیا کنند .
من کارشناس رشته هنر هستم / دکترا دارم و استاد رشته نقاشی / گرافیک و خوشنویسی و چند هنر دیگر هستم و ضمنا در رشته ورزش هم مربی کاراته در سطح جهانی هستم و در کشور هم رئیس کاراته یک استان هستم / این همه موفقیت رو فقط لطف خدا می دانم و برای شکر گزاری از این همه نعمت می خوام بدانم ایا من می توان برای بیمارستان و کودکان کمکی کنم
من تابلو های زیادی دارم و می توانم به هر ماه یک تابلو حداقل به بیمارستان کمک کنم
نمی دونم هر کمکی که از دست من بر بیاد انجام می دم

admin June 4, 2011 at 3:30 PM

سلام جناب محمد
با سپاس از پیامتان
من تصور می کنم که موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک حتما از پیشنهاد شما استقبال می کند.
حتما با موسسه تماس بگیرید

دفتر مرکزي:
تهران، ابتداي بزرگراه ارتش، سه راه ازگل، بلوار اوشان، بلوارمحک، بيمارستان فوق تخصصي سرطان کودکان”محک”
تلفن: 23540 ( 9821+)
نمابر: 22445454 (9821+)

دفتر چيذر:
تهران ، ميدان چيذر، ميدان ندا، ساختمان ندا، شماره 36
تلفن: 22213946 (9821+)
تلفاکس: 22201312 (9821+)

دفتر ستارخان:
تهران ، خيابان ستارخان، سه راه تهران ويلا، خيابان چهارم ( شهيد صفويان)، شماره 55
تلفن : 66504136 (9821+)

دفتر برج ملت:
تهران، خيابان ولي عصر، روبروي پارک ملت، برج ملت، طبقه همکف، شماره 36
تلفن:4- 22037473 ( 9821+) /22025518 (9821+)

دفتر گلستان:
شهرک غرب، مرکز تجاري گلستان، هسته مرکز

leila August 26, 2011 at 8:21 AM

salam admine aziz
man o dostam mesle in agha mohamad kare khasi mesle ishun az dastemun bar nmiad vali kheili dost darim komak knim be in bachehaye khoshgelo dost dashtani,ma daneshjohaye amirkabir hastim,mikhaym be sorate davtalab ham va3 in bacheha kar konim,mishe komakemun konin,che jori mitunim komak knim!mamnoonam

admin August 29, 2011 at 8:49 AM

لیلا خانم
شما می توانید از طریق این لینک به جمع داوطلبان محک بپیوندید

http://www.mahak-charity.org/main/fa/help-mahak2/helpasavolunter

موفق باشید

معصومه May 1, 2012 at 2:59 AM

سلام و خسته نباشید.من یه سوالی داشتم .برای درمان تخصصی سرطان بزرگسالان در تهران جایی هست؟من خواهرم سرطان پستان و ریه و گردن و کمی هم کبد داره اگر میشه بهترین جایی که میتونیم پروندشو ببرم اونجا معرفی کنید.خیلی ممنون میشم.با تشکر

admin May 1, 2012 at 10:55 AM

در تهران مراکز بسیاری برای درمان بیماران مبتلا به سرطان وجود دارد. بهترین روش این است که پزشکی که تشخیص داده اند ایشان را به همکاران در تهران معرفی کنند. هم دربخش خصوصی درمان ها ارایه می شود هم در بخش دولتی.
بیمارستان امام خمینی و تقریبا اکثر بیمارستان های خصوصی ارایه دهنده خدمات هستند.
حتما پزشک معالج ایشان همکاران و مراکزی را که در تهران وجود دارد می شناسند. به امید سلامتی ایشان

باران June 22, 2012 at 6:05 AM

من دچار کنسر پستان هستم و تحت درمان میباشم.برای همه ی بیماران آرزوی سلامتی و بهبودی دارم.از زحمات شما دلسوزان عزیز سپاس گزاری میکنم.

سیامک معطری June 22, 2012 at 9:38 AM

باران خانم
به شما پیشنهاد می کنم به این سایت سری بزنید و اگر دوست داشتید با این عزیزان همکاری کنید

http://iranpink.com/news/

موفق باشید

nonak August 3, 2012 at 11:51 AM

سلام.برای کمک مالی برای بیمارستان شما باید کجا ثبت نام بکنیم.

admin August 6, 2012 at 10:19 AM

شما باید به وب سایت موسسه حمایت ا زکودکان مبتلا به سرطان مراجعه کنید
با سپاس
دور روزگاران

tahere August 21, 2012 at 9:40 AM

سلام عزیزان
من میخوام با این مرکز همکاری کنم و این بیش از یک خواستنه معمولیه. شرایطی که شما گذاشتید متاسفانه برای من محدودیت ایجاد میکنه. چون من شاغل هستم و در اون ساعاتی که شما تعیین کردید نمیتونم همکاری داشته باشم. میخوام بدونم شرایطی هست که من بتونم عصرها با اون مرکز همکاری کنم؟ و اصرار دارم که در بخش ارتباط با کودک اینکارو انجام بدم. چون خیلی خوب با بچه ها ارتباط برقرار میکنم. شما به یه داستان خون واسه بچه ها نیاز ندارید؟ یا یه کسی که وقتی خانواده های این بچه ها به دلیل تمام دغدغه ها و خستگیهایی که براشون وجود داره، گاهی کم حوصله میشن بتونه هم فرصتی به اونا بده برای استراحت فکری و جسمی و هم بچه ها سرگرم باشن. من امیدوارم و میدونم که میتونم گاهی جای خانواده ها برای بچه ها سرگرمی ایجاد کنم.
انشاءالله این توفیق نصیبم بشه که بتونم لحظه های شادی برای بچه ها ایجاد کنم
من ایمیلمو براتون میذارم، تا درصورتیکه اطلاعات بیشتری درمورد من خواستید از این طریق بتونم براتون بفرستم. اگر بشه حضوری صحبت کنیم یا تلفنی با مسئول مربوطه که خیلی بهتر میشه
باز هم ممنونم از شما

مهر September 4, 2012 at 7:26 AM

سلام
دختر دو ساله دوست من سرطان خون داره و میخوان به بیمارستان محک منتقلش کنن اما گویا این کار یه راحتی انجام نمیشه و برای پذیرش نیاز به اشنا هست.لطفا راهنمایی میکنید. سپاس

admin September 4, 2012 at 9:24 AM

با سلام مهر عزیز
از شنیدن خبر سرطان دلبندت متاسفم.خوشبختانه این روزها درمان های خیلی موثری به خصوص برای کودکان وجود دارد که بسیار امیدوار کننده است.
در مورد بیمارستان محک و سیستم پذیرش بیمارستان و چگونگی ساز و کار مربوطه اطلاعی ندارم. در واقع فقط کار محک را در این وبگاه معرفی کرده ایم. ولی مطمئن هستم که محک به فرزند شما نه نخواهد گفت. حتما با موسسه محک تماس بگیرید.
با مهر
سیامک معطری

admin September 4, 2012 at 9:27 AM

سلام طاهره خانم
علاقه مندی شما برای کمک به کودکان مبتلا به سرطان ارزشمند است. متاسفانه این وبگاه ( دور روزگاران ) ارتباط ارگانیکی با محک ندارد.
به دلیل سالها آشنایی با ساز و کار محک و تلاش هایی که انجام داده است و موفقیت هایی که داشته است در تلاش هستم که این موسسه را به خوانندگان این وبگاه معرفی کنم.
باید با بخش داوطلبان محک تماس بگیرید. جتما از علاقمندی شما استقبال خواهند کرد.
پیروز باشید
سیامک معطری

طاهره September 5, 2012 at 3:39 AM

از راهنماييهاي خوب شما بسيار سپاسگزارم. ان شاءالله بتونم كاري انجام بدم. باز هم بسيار ممنونم
سربلند باشيد
يا حق

narges October 9, 2012 at 2:50 PM

salam.man be onvane davtalab tu bakhshe madadkariye mahak paziresh shodam khoshhalam k in eftekhar nasibam shode.mikhastam babate in lotfetun tashakor konam.merci http://www.daridas.1990.yahoo

فرشته July 25, 2013 at 1:55 PM

سلام به همه
از اسم سرطان می ترسیدم واسه همین هیچ وقت نه فکرشو می کردم نه راجع بش سوال می کردم امروز یکی از اون روزا بود که خدا بدجور خانواده مارو امتحان کرد : دکترا تشخیص دادن خواهرزاده 3 سالم سرطان خون داره . چی می شد خدا جون من و می گرفت و این روزو نمی دیدم دیدن گریه هاش دیوونم می کنه . تو این 3 ساله زندگیش من عین دایش بودم چه روزایی که با هم بودیم و باهم خوابیدیم غذا خوردیم بازی کردیم خندیدیم . تو رو خدا التماستون می کنم به پاتون میوفتم بگین که شایلیه من خوب می شه بگین که درد نمی کشه . فردا می خوان منتقلش کنن به بیمارستان محک تو رو به همه مقدساتتون واسش دعا کنین دست تک تکتون و می بوسم

admin July 26, 2013 at 10:35 AM

فرشته خانم

مشکل شما را می فهمیم. و خیلی از این بابت متاسفیم. خوشبختانه امروزه سرطان آن بیماریی که ما 10 یا 15 سال قبل می شناختیم نیست. با داروها و امکاناتی که آمده می شود این بیماری را کنترل کرد. ما می توانیم صدها کودک درمان شده را برای شما مثال بزنیم که الان در حال طی کردن پله های زندگی هستند. و مشکلی ندارند. برای خواهر زاده عزیز شما آرزوی سلامتی داریم. دعای ما همراه تان خواهد بود.

دور روزگاران

فرشته July 27, 2013 at 2:38 AM

فقط چند تا سوال دارم :
طول درمانش چه مدت ؟ یعنی چه مدت باید بیمارستان بستری باشه ؟ تو بیمارستان محک می تونیم ببینیمش یا ممنوع الملاقاته ؟

Leave a Comment

Previous post:

Next post: